poniedziałek, 31 grudnia 2012

Mały powrót do przeszłości


Jak już wcześniej obiecałam, staram się teraz w wolnych chwilach nadrabiać zaległości we wpisach. Dla porządku ostatnie wydarzenia z Mansy (i nie tylko) w kolejności chronologicznej:

1.       28.11.2012 Koniec roku w przedszkolu.
O przygotowaniach do tego dnia pisałam już wcześniej. Jednym z głównych punktów programu były jasełka w wykonaniu ostatniej klasy. Poskromienie tłumu aktorów w składzie: Maryja, Józef, aniołowie, trzej Królowie, pasterze i owieczki oraz żywa Gwiazda Betlejemska nie było łatwe, ale dałyśmy jakoś radę i dzieciaki wypadły świetnie. Młodych artystów na scenie podziwiali rodzice, nauczyciele i pozostałe przedszkolaki.


 

41 dzieci otrzymało certyfikaty ukończenia przedszkola i od stycznia zacznie naukę w pierwszej klasie. Specjalnie na tę okazję uszyto dla nich uniformy, w których prezentowali się niczym studenci poważnych, amerykańskich uczelni. :)


2.       29.11.2012 Dzień Wdzięczności.
Tym razem świętowali wszyscy, czyli poza przedszkolakami także 9 klas podstawówki i kobiety ze szkoły krawieckiej. Zaczęliśmy wspólną mszą św. dziękczynną za cały rok pracy i nauki, a także za wszystkich dobroczyńców misji. Po mszy każdy rocznik prezentował piosenkę lub taniec, a na koniec wszyscy uczniowie dostali obiad (ponad 500 osób!), trochę przyborów szkolnych i środków czystości.


Pyszny obiad w doborowym towarzystwie. :)

3.       30.11.2012 Koniec roku w szkole krawieckiej.
Kilkanaście kobiet po roku nauki szycia otrzymało certyfikaty, które umożliwią im pracę w zawodzie. Uroczystości wzbogacił „pokaz mody”, czyli prezentacja kreacji uszytych przez studentki. Były też przekąski i tańce, a na koniec oficjalne pożegnanie siostry Zosi, która prowadziła tę szkołę przez ostatnie lata. Kilka dni później studentki przystąpiły do państwowych egzaminów z teorii i praktyki szycia. Wszystkie zdały.

4.       7.12.2012 Święto oratoriów.
W łączności z dziećmi i młodzieżą w oratoriach salezjańskich na całym świecie, uczciliśmy rocznicę otwarcia pierwszego oratorium przez św. Jana Bosko. Przygotowania do tego Święta trwały około miesiąca. Dzieci zaprezentowały scenki z życia Janka Bosko, piosenki i tańce tradycyjne. Były też konkursy z nagrodami, wybory miss i misstera oratorium i gwóźdź programu – obiad. Dla większości naszych dzieci ciepły obiad z kiełbaską i sałatką, to prawdziwe święto. Dzieci i ich pełne brzuszki były bardzo wdzięczne. Przed pójściem do domu, otrzymały jeszcze mydło i przybory szkolne.

Po tej imprezie miałyśmy nareszcie chwilę wolnego. Postanowiłyśmy ją wykorzystać na wyjazd do Livingstonu nad Wodospad Wiktorii – najbardziej turystyczne miejsce w Zambii. Wszak to jeden z 7 Naturalnych Cudów Świata… 

2 komentarze: