niedziela, 9 września 2012

5.09.2012. Urodziny (nie tylko) przełożonej.


O urodzinach s. Celeste wiedziałyśmy już od kilku dni, więc było trochę czasu, żeby coś przygotować. Dzień wcześniej z dziećmi w oratorium zrobiliśmy laurki z życzeniami i kolorowe kwiatki z papieru. Wieczorem przy świetle świec i latarek stworzyłyśmy z Beti plakat z życzeniami urodzinowymi w języku angielskim, polskim, chi bemba i filipińskim. Plakat ozdobiłyśmy kwiatkami zrobionymi przez maluchy. Dzięki pomysłowości i życzliwości zacnego przyjaciela z Litwy nauczyłyśmy się też urodzinowej piosenki w języku filipińskim.

Rano przywitałyśmy solenizantkę śpiewem, gitarą, plakatem i pakietem kolorowych laurek. Była wzruszona. Szczególnie piosenką zaśpiewaną w jej ojczystym języku.

Po południu siostry zaprosiły nas na „celebrację urodzin”. Poza nami mieli być wszyscy nauczyciele ze szkoły, przedszkola, szkoły krawieckiej (królestwa siostry Zosi) i inni pracownicy placówki. W sumie ponad 20 osób. Tutaj jest zwyczaj, że 3 razy do roku obchodzi się urodziny wszystkich pracowników z określonych miesięcy. I tak z okazji urodzin przełożonej, świętowali razem z nią wszyscy urodzeni od maja do września.

Na początku atmosfera była dość napięta i chciałyśmy się zmyć jak najszybciej. Potem zostałyśmy zaangażowane w pakowanie prezentów (dopiero co przywiezionych w trakcie imprezy przez s. Godlive ze sklepu). Jako, że Beti urodziła się w lipcu i została zaliczona do grona świętujących, mi przypadło w udziale rozdawanie podarków. Tutaj to cały rytuał. Najpierw osoby urodzone w danym miesiącu muszą wstać, zatańczyć na środku i usiąść z powrotem na swoich miejscach. Potem wyznaczone osoby (tym razem ja i s. Marta) tańcząc z prezentami w rękach, zmierzają w stronę solenizantów. Trzeba się jeszcze trochę podroczyć, a dopiero potem oddać upominek. Zabawę należy pomnożyć przez liczbę świętujących miesięcy (tym razem 5). Wszyscy klaszczą, gwiżdżą i maja ubaw nie z tej ziemi. :)

p.s. Jak tylko uda mi się zdobyć zdjęcia z imprezy od s. Godlive, obiecuję kilka wkleić! :)

2 komentarze: